Erişilebilir Parklarımız » Göztepe 60. Yıl Parkı

Göztepe 60. Yıl ParkıParkın İlçesiKadıköyParkın AdıGöztepe 60. Yıl ParkıHaritaŞehir Rehberi haritasında görüntülemek için tıklayınız.

Göztepe 60. Yıl Parkı’nın; güney (sahil yolu) tarafı daha çok lale bahçesi, renk bahçesi, kuzey ( Bağdat caddesi) tarafı ise şimşir bitkisi kullanılarak ve budama ile simetrik şekiller verilerek barok bahçe tarzında tasarlanmıştır. Barok tarzı bahçe simetrik tasarlanmış olup ortasında yaklaşık 21 m²’ lik bir süs havuzu ve etrafında oturma alanları bulunmaktadır. Yine parkın güney tarafında bulunan ve yaklaşık 8.600 m²’ lik bir alana tekabül eden Gül Bahçesi’nde 16.500 adet gül sergilenmektedir. Alanda 92 tür ve her bir türden yaklaşık 100 adet dikim yapılarak gül parterleri oluşturulmuş ve parter kenarlarında güllerin latince ve türkçe isimlerinin yazıldığı karekod uygulaması ile insanların gül ve türleri hakkında bilgi edinmeleri sağlanmıştır.
Parkta bulunan 1.250 m²’ lik kuru havuz; etrafında insanların toplanabileceği geniş bir meydanla beraber tasarlanarak, insanların oturup, dinlenip, kitaplarını okuyabilecekleri ve aynı zamanda müzikli su gösterilerine eşlik edebilecekleri bir toplanma merkezi işlevini üstlenmektedir.
Biyolojik gölet, 1.000 m² lik alanda, kimyasal temizlik yapmadan tamamen içinde bulunan mikroorganizmalar sayesinde kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahip olup, çok daha az bakım gerektiren, görsel amaçla su bitkileri ile birlikte tasarlanmış olup, üzerinde bir adet ahşap köprü ve küçük bir ahşap iskele bulunan doğal bir gölettir.
Park alanında 2 adet çocuk oyun alanı bulunmaktadır ve bunların toplam alanı 3.350 m²’ dir. Oyun alanında engelli çocuklar içinde donatılar tasarlanmış olup, engelli ve normal çocukların bir arada oyun oynayabilecekleri, kaynaşabilecekleri bir oyun alanı oluşturulmuştur.
Park alanına spor amaçlı yürüyüş yapmaya gelen vatandaşların egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için fitness alanı tasarlanmış olup toplam alanı da 176 m²’ dir.
Park engelli vatandaşlarında rahatlıkla kullanabileceği şekilde; görme engelli vatandaşlar için kılavuz yollar, ikaz döşemeleri ve merdiven yanlarında korkulukları ile birlikte engelli rampaları tasarlanmıştır. Böylece engelli vatandaşların ayrım yapılmaksızın diğer insanlarla beraber parkı rahatlıkla kullanabilmeleri sağlanmıştır.
Parka dikilen bitkilerle (ağaç, ağaççık, çalı, lale, mevsimlik çiçek) yer yer temalar oluşturulmuş olup parkta bulunan diğer öğeler ve aktivite alanları ile birlikte düşünüldüğünde görsel bir şölen oluşturulmuştur. Toplamda yaklaşık; 2.360 adet ve 71 tür ağaç, 80.700 adet (50.000 adet şimşir) 53 tür çalı, 1.700.000 adet mevsimlik çiçek, 2.900.000 adet olmak üzere soğanlı bitki, 120 adet sarmaşık bitki, 31.115 adet yerörtücü kullanılmıştır.
Parkımızın toplam alanı 80.475 metrekaredir. 27.332 m² sert zemin , 53.142 m² yeşil alan ve bu yeşil alan içerisinde 39.882 m² çim alan bulunmaktadır.