Korularımız » Beykoz (Abraham Paşa) Korusu

 Beykoz (Abraham Paşa) KorusuKorunun İlçesiBeykozKorunun Adı Beykoz (Abraham Paşa) KorusuHaritaŞehir Rehberi haritasında görüntülemek için tıklayınız.

Beykoz Korusu 279.292 m² büyüklüğünde alana sahiptir. Korusu içinde; 1 kır kahvesi, 1 adet restoran, 1 adet sera, 2 adet otopark, 5 adet çocuk oyun alanı, 1 adet spor alet grubu, 1 adet basket sahası, 2 adet yapay su şelalesi, 1 adet wc,1 adet İbb Beykoz Bölge Şefliği hizmet binası,1 adet açık depo alanı(fidanlık), 2 adet ek hizmet binası ve Beykoz Sosyal Tesisi bulunmaktadır.
Koru adını, Mısır Hıdivi Mehmet Ali Paşa´nın yakın adamlarından olan Ermeni kökenli Erem Amira´nın torunu Abraham Paşa´dan (1833-1918) almaktadır. Abraham Paşa, dönemin Osmanlı padişahı Abdülaziz´le dostluk kurmuş ve bir rivayete göre padişahla oynadığı bir tavla oyununda galip gelmesi üzerine bu korunun bulunduğu geniş araziyi kazanmıştır. Abdülaziz´in ardından Osmanlı tahtına çıkan II. Abdülhamit, Abraham Paşa´nın İstanbul´da sahip olduğu geniş topraklardan rahatsız duymuş, bu araziyi kendisinden satın alarak, Paşabahçe Koyu´na bakan bölümünü Hürriyet Bahçesi adıyla park olarak düzenleyerek halkın kullanımına sunmuştur. Abraham Paşa´nın mülkiyetindeyken, koru Fransız bahçe uzmanları tarafından düzenlenmiş, içinde köşkler, kuşhaneler ve havuzlar inşa edilmiştir. Türkiye ikliminde doğal olarak yetişmeyen, yurtdışından getirilmiş egzotik bitki ve ağaçlar dikilmiştir. Koru içinde küçük bir tiyatro yaptırılmışsa da, bu tiyatro 1937 yılında çıkan bir yangında yıkılmıştır.