Suat EKİNCİ
Ziraat Mühendisi
suat.ekinci@ibb.gov.tr
19.03.2013

ZEMİNE YAZILAN ŞİİR: İSTANBUL’DA PEYZAJ

Kısa bir süre önce bölünmek suretiyle büyüyen Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz, yaşanan değişiklik üzerine artık yerinden yönetiliyor. Bu değişim, İstanbul ve İstanbullu’ya artı değer ve hizmet olarak yansıyor ve ivmesi düşmeyen bir grafik çiziyor. Her geçen gün gerçekleştirilen yeni uygulamalarla bunu görüyoruz.

Malum olduğu üzere İstanbul, tarihi bir kent, İstanbul tabii güzelliğe sahip bir kent, İstanbul turistlik bir kent. Sanayi kenti, medeniyetlerin gözbebeği, kıtaların düğümlendiği yer. Bu şehre tüm unsurları ile layık olduğu kıymeti vermek, o kıymete layık emek vermekle mümkün olur. Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak en büyük amacımız; tarih ve tarihi güzelliklere sahip bu nadide esere layık kristalden nazar boncukları hükmünde peyzaj unsurlarını şehrin dört bir tarafına serpiştirmek olmalıdır. Çünkü bu tarihi mirasa sahip çıkmak, en azından bu güzelliğin intişarı ve nesillere ulaştırılması gayretini üstlenmek, şehirle ilgili sorumluluk alan herkesin boynunun borcudur.

Şairler şiirleri ile, mimarlar kalemleri ile, ressamlar çizimleri ile, Fatih’ler fetihleri ile bu değeri her zaman yüceltmişler ve İstanbul’un güzelliğine katkı sunmuşlardır. Artık diyoruz ki; peyzajcılar da düzenlemeleri ve yorumları ile İstanbul’u güzelleştirdiğimizi unutmadan, unutturmadan bu yarışa katılmalı, iddia ile yerlerini almalıdırlar.

Divan şairi Nedim ne güzel söylemiş:

Bu şehri Stanbûl ki bî-misl ü bahâdır
Bir sengine yekpare Acem mülkü fedadır.

Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında
Hurşîd-i cihan-tâb ile tartılsa sezadır.

Altında mı üstünde midir cennet-i âlâ
Elhâk bu ne halet bu ne höş ab u hevâdır.

Her bağçesi bir çemenistan-ı letafet
Her gûşesi bir meclis-i pür-feyz ü âlâdır.

Bu mısraların bize ilham vermesi gibi, yapacağımız çalışmaların da şairlere ilham kaynağı olacak düzeyde estetik değerde olması gerektiğine inanıyoruz.

İstanbul güzelliği aslına uygun olmalı, ilhamı kendi olmalı.

“Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar.

Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.” (Necip Fazıl) diyen şairleri bizim yaptığımız İstanbul’u güzelleştirme iddamız küstürmemeli.

Burada tarihi bir misyonu üstlendiğimizi bilerek ve tarihi nazarlar altında bulunduğumuzun bilincinde çalışmamız gerektiği inancıyla bir temennide bulunuyorum. “Mimarlar, şairler, ressamlar, peyzajcılar… Her mahir usta sanatıyla ilgili bu değere, bu aşka inanmalı ve sahip çıkmalıdır.” Çünkü İskender Pala’nın dediği gibi, “İstanbul ve aşk birbirine en ziyade yakışan iki kelime.” İstanbul aşkından ilham alan her sanatkar ve zanaatkar, maharetini bu aşkla sergilemeli.

Aynı aşkla yola çıkan ve sahip olduğu müstesna donanım ve imkanları bu yolda seferber eden Müdürlüğümüz, teknolojinin imkan ve kabiliyetlerini en üst seviyede biz çalışanlara tahsis etmek suretiyle, daha estetik ve daha modern projeler üretilmesi için imkanlar sağlamaktadır.

Bu duygularla, 1.yaşını dolduran Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz yeni döneminin ve bundan sonraki dönemlerinin de, daha başarılı hizmetlerle dolu geçeceği teminatını vererek, “İstanbul sevdasını kalem hükmünde, elde İstanbul tuali ile en güzel resim gibi dokuma ve işleme” niyet ve gayretlerimizin devam edeceğini bildirmek isterim.
 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.