Suat EKİNCİ
Teknik Müdür Yardımcısı
suat.ekinci@ibb.gov.tr
19.03.2013

ZEMİNE YAZILAN ŞİİR: İSTANBUL’DA PEYZAJ

Kısa bir süre önce bölünmek suretiyle büyüyen Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz, yaşanan değişiklik üzerine artık yerinden yönetiliyor. Bu değişim, İstanbul ve İstanbullu’ya artı değer ve hizmet olarak yansıyor ve ivmesi düşmeyen bir grafik çiziyor. Her geçen gün gerçekleştirilen yeni uygulamalarla bunu görüyoruz.

Malum olduğu üzere İstanbul, tarihi bir kent, İstanbul tabii güzelliğe sahip bir kent, İstanbul turistlik bir kent. Sanayi kenti, medeniyetlerin gözbebeği, kıtaların düğümlendiği yer. Bu şehre tüm unsurları ile layık olduğu kıymeti vermek, o kıymete layık emek vermekle mümkün olur. Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak en büyük amacımız; tarih ve tarihi güzelliklere sahip bu nadide esere layık kristalden nazar boncukları hükmünde peyzaj unsurlarını şehrin dört bir tarafına serpiştirmek olmalıdır. Çünkü bu tarihi mirasa sahip çıkmak, en azından bu güzelliğin intişarı ve nesillere ulaştırılması gayretini üstlenmek, şehirle ilgili sorumluluk alan herkesin boynunun borcudur.

Şairler şiirleri ile, mimarlar kalemleri ile, ressamlar çizimleri ile, Fatih’ler fetihleri ile bu değeri her zaman yüceltmişler ve İstanbul’un güzelliğine katkı sunmuşlardır. Artık diyoruz ki; peyzajcılar da düzenlemeleri ve yorumları ile İstanbul’u güzelleştirdiğimizi unutmadan, unutturmadan bu yarışa katılmalı, iddia ile yerlerini almalıdırlar.

Divan şairi Nedim ne güzel söylemiş:

Bu şehri Stanbûl ki bî-misl ü bahâdır
Bir sengine yekpare Acem mülkü fedadır.

Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında
Hurşîd-i cihan-tâb ile tartılsa sezadır.

Altında mı üstünde midir cennet-i âlâ
Elhâk bu ne halet bu ne höş ab u hevâdır.

Her bağçesi bir çemenistan-ı letafet
Her gûşesi bir meclis-i pür-feyz ü âlâdır.

Bu mısraların bize ilham vermesi gibi, yapacağımız çalışmaların da şairlere ilham kaynağı olacak düzeyde estetik değerde olması gerektiğine inanıyoruz.

İstanbul güzelliği aslına uygun olmalı, ilhamı kendi olmalı.

“Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar.

Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.” (Necip Fazıl) diyen şairleri bizim yaptığımız İstanbul’u güzelleştirme iddamız küstürmemeli.

Burada tarihi bir misyonu üstlendiğimizi bilerek ve tarihi nazarlar altında bulunduğumuzun bilincinde çalışmamız gerektiği inancıyla bir temennide bulunuyorum. “Mimarlar, şairler, ressamlar, peyzajcılar… Her mahir usta sanatıyla ilgili bu değere, bu aşka inanmalı ve sahip çıkmalıdır.” Çünkü İskender Pala’nın dediği gibi, “İstanbul ve aşk birbirine en ziyade yakışan iki kelime.” İstanbul aşkından ilham alan her sanatkar ve zanaatkar, maharetini bu aşkla sergilemeli.

Aynı aşkla yola çıkan ve sahip olduğu müstesna donanım ve imkanları bu yolda seferber eden Müdürlüğümüz, teknolojinin imkan ve kabiliyetlerini en üst seviyede biz çalışanlara tahsis etmek suretiyle, daha estetik ve daha modern projeler üretilmesi için imkanlar sağlamaktadır.

Bu duygularla, 1.yaşını dolduran Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz yeni döneminin ve bundan sonraki dönemlerinin de, daha başarılı hizmetlerle dolu geçeceği teminatını vererek, “İstanbul sevdasını kalem hükmünde, elde İstanbul tuali ile en güzel resim gibi dokuma ve işleme” niyet ve gayretlerimizin devam edeceğini bildirmek isterim.
 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi sona ermiştir.
Pergola, bahçe kapısı kemerleri ve benzeri yerlere sardıran sarmaşıkları, ihtiyaç oranında budamak, gelişme yönlerini ve durumlarını gereğine göre kontrol altına almak mümkündür.
Sulama için akşam saatlerini tercih edin.
Çimlerin sararmış bölümlerini bu ay ellemeyin: Sıcak kavurup filizlenmeyi yok eder. Bunun için Eylül veya Ekim aylarını bekleyin.
Yeşil ağaççıkların, çalımsıların ve çit bitkilerinin budamalarına bu ayın ikinci yarısında başlanır. Bu bitkilerin her tarafının ışıktan yararlanabilmesi için yukarıdan aşağıya doğru genişleyen budama yapılmalıdır.
Ayın 10-15 ine doğru yeni güllerin dinlenmeye alınmasına, yani yaz budamasının yapılıp, aynı zamanda sulamanın bir süre için kesilmesine başlanır.Böylece, gül fidanlarının normal gelişmeleri durdurulur ve dinlenme boyunca bitkiler, sonraki çiçek verme dönemi için besin ve güç biriktirirler.
Asalaklar bulunup bulunmadığını, toprak yüzeyinin kireç bağlayıp bağlamadığı sürekli izlenmelidir. Soğanlı bitkilerin, otsu bitkilerin ve ağaçların dipleri özenle temizlenmeli, diş aralıkları dar küçük bir el tırmığı kullanarak çürük toprağı kaplayan kireç tabakası sık sık alınmalıdır.
Ağustos sonu ile Eylül başı arası durgun gözaşısı zamanıdır.
Çim alanlarınızda gübreleme, periyodik ilaçlama ve haftalık kontroller daima önemlidir.
Bu ay içerisinde Eylülde çim ekilecek alanların toprak hazırlığı yapılır. Sulama, biçim, yabani ot ayıklama,ilaçlama vb. işlemlere devam edilir.
Çimler hergün sulanıp haftada birkez kesilir: Ay boyunca iki kez sarı lekelerin oluşmalarına karşı özel maddeler kullanılarak mikroptan arındırılmalıdır.