Tamamlanan Projeler

Sancaktepe Sevenler Kavşağı Peyzaj Projesi

Sancaktepe Sevenler Kavşağı Peyzaj Projesi

PROJENIN HARİTADAKİ YERİ  

PROJE BİLGILERİ
SERT ZEMİN 0 m²   
YEŞİL ALAN 7930 m²   
TOPLAM ALAN 7930 m²   


 

TASARIM KRİTERLERİ

Sancaktepe sevenler caddesinde yeni yapılan sancaktepe şehir parkı’nın kuzeyinde bulunan bu kavşak alanı; konum itibariyle önemli bir noktada yer almaktadır. Kavşağın genelinde çok fazla bir kod farkı bulunmamakla birlikte, bazı loblarda müdahale edilmesi gereken kod farkları bulunmaktadır. Sancaktepe şehir parkının bitiminden başlayan kavşak ; sancaktepe kültür merkezine kadar devam etmektedir. Loblar dairesel loblar haricinde parçalı bir yapıya sahiptir. Tüm bunlar dikkate alınarak tasarım yapılmıştır. Sancaktepe’nin ana geçiş güzergahında bulunan bu kavşakta konsept olarak osmanlı figürleri ve lale işlenmiştir.

Büyük olan orta göbekte 5m. çapında bir beton zemin üzerine yapılacak olan sancaktepe fiğürlü objenin etrafında dairesel hatlarda bir düzenleme yapılmıştır. Osmanlı fiğürleriyle ve lale desenleriyle yapılan düzenlemede çiçek desenleri lale fiğürleriyle oluşturulmuştur. Figürlerde photinia serrulata, euonymus japonica elegantissimus ‘aureus’, kullanılmıştır. Tasarımı vurgulamak için piramit formluilex aquifolium kullanılmıştır. Sancaktepe fiğürünün etrafında top formlu buxus sempervirens, ve mevsimlik çiçek kullanılarak obje vurgulanmaya çalışılmıştır. Diğer loblarda da osmanlı fiğürlerinden konsept oluşturulmuş ve tasarım ilex aquifolium, thuja orientalis aurea ‘compacta, euonymus japonica elegantissimus ‘aureus’photinia serrulata, rosa sp.(peyzaj gülü) ve mevsimlik çiçeklerle vurgulanmıştır.

Üst geçitte bulunan parmaklıklardaki çirkin görüntüyü kaybedebilmek için kırmızı renkli sarmaşık güller kullanılmıştır. Kavşak loblarının bazılarınınzemini asfalt olduğu için düzenlemede toprak isteği fazla olmayan çalılar , güller ve mevsimlik çiçekler kullanılmıştır. Büyük olan lobda tasarımı vurgulamak için eğim yüzde 5’i geçmeyecek şekilde toprakla doldurulacaktır.

 

2013-06-01

 

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Çimenleri gübrelemek için uygun bir dönemdir.
Bu kış aylarında donmalar yoğun olarak görünebilir.
Ocak ayında bahçenize ekeceğiniz çiçekler güneş ışığına fazla ihtiyaç duymayan gölgede yetişen çiçeklerden olmalıdır. Ocak ayı kış ayları arasında olduğu için güneş ışığı fazla olmayacak buda bitkilerin gelişim sürelerini uzatacaktır.
Donma ve çözülmeler toprağın gevşeyip kabarmasına sebep verdikleri için bitkilerin çevresindeki toprak sıkıştırılmalıdır.
İlkbahar ve yaz çiçeklerinin soğanlarını dikmeye başlayabilirsiniz.
Ocak ayı ilkbahar hazırlığı için en uygun aylardandır.Bu dönemde bahçe işleri için kullandığınız aletlerin bakım ve tamirini yapabilirsiniz.