Uzmanına Sorun

Size kolay gelsin ben sancaktepede oturuyor um evimin çevresinde boş alanım var ve buraya parklarda bulunan üstü kapalı oturanlardan 2 tane lazım malum önümüzde sayın başkanımızın referandumuna hazırlık yapmak için çevredeki komşuları ikna etmek için çay ikramı yapıp hazırlık yapıcaz sayın belediye baskanimiz ısmail erdemi de çok seviyoruz ak parti refah i için elimden geleni yapArım bununla ilgili ivedi olarAk bana dönerseniz memnunn olurum telefon numaramı 5439553143

Sayın Levent BABACAN; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğüne iletilen mesajınızda belirtilen talebiniz tarafımızdan tetkik edilmiş olup, söz konusu alan özel mülkte olduğundan Şahıs alanlarına hizmet verme sorumluluğumuz bulunmamaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yalnızca kamu alanlarına hizmet vermekteyiz.Anlayışınız için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz. Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü.

Soru Sahibi: levent babacan - Cevaplanma Tarihi: 25.01.2017

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.