Uzmanına Sorun

Merhaba, Küçükyalı İdealtepe arasındaki halı sahaların olduğu sahil dolgu mesire alanında çimler için saat 22:30´ da sulama sistemi devreye giriyor, yaz mevsiminde insanların bu saat de oralar da oturup vakit geçiriyor olmaları gayet doğal, aniden sulama başlayınca insanlar ıslanıyor ve bulundukları yeri terk etmek zorunda kalıyorlar. Sulama sisteminin daha geç saat de devreye girmesi gerekmez mi? Bu sulama sisteminin çalışma saatlerinin de tabela ve uyarıcı levhalar ile insanlara bildirmesi gerekir. Eğer ki sistem 22:30 a ayarlanmış değilse lütfen bu hatayı düzeltin, sulama sistemi erken çalışmış oluyor.

Sayın Yasin Demirci, Söz konusu alanda sulama saatleri ile ilgili 10 adet sabitlenmiş uyarı tabelası ve ek olarak 2019 Mayıs ayında asılmış 20 adet branda mevcuttur. Tabela ve brandalar alanın muhtelif yerlerine konumlandırılmıştır. Söz konusu alanlarımızda sulama, yoğun kullanım alanları ve yoğun kullanım saatlerine göre programlanmış olup gündüz ve gece saatlerinde sulama yapılması, alanımızın yeşil ve canlı kalması açısından zorunludur. Sulamalar bölgelere ayrılmış şekilde bölüm bölüm yapılmakta olup park içerisinde bütün fıskiye sistemleri aynı anda açılamamaktadır. Mevsimsel olarak güneşin dik geldiği öğle saatlerinde sulamanın yeşil alana zarar verdiği ve sulamanın tamamlanmasının 18 saati kapsadığı göz önüne alındığında sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve alanımızın yeşil kalabilmesi için sulama saatleri bu şekilde düzenlenmiştir. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, ilginize teşekkür ederiz.

Soru Sahibi: yasin demirci - Cevaplanma Tarihi: 09.07.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.