Uzmanına Sorun

Merhaba, Küçükyalı İdealtepe arasındaki halı sahaların olduğu sahil dolgu mesire alanında çimler için saat 22:30´ da sulama sistemi devreye giriyor, yaz mevsiminde insanların bu saat de oralar da oturup vakit geçiriyor olmaları gayet doğal, aniden sulama başlayınca insanlar ıslanıyor ve bulundukları yeri terk etmek zorunda kalıyorlar. Sulama sisteminin daha geç saat de devreye girmesi gerekmez mi? Bu sulama sisteminin çalışma saatlerinin de tabela ve uyarıcı levhalar ile insanlara bildirmesi gerekir. Eğer ki sistem 22:30 a ayarlanmış değilse lütfen bu hatayı düzeltin, sulama sistemi erken çalışmış oluyor.

Sayın Yasin Demirci, Söz konusu alanda sulama saatleri ile ilgili 10 adet sabitlenmiş uyarı tabelası ve ek olarak 2019 Mayıs ayında asılmış 20 adet branda mevcuttur. Tabela ve brandalar alanın muhtelif yerlerine konumlandırılmıştır. Söz konusu alanlarımızda sulama, yoğun kullanım alanları ve yoğun kullanım saatlerine göre programlanmış olup gündüz ve gece saatlerinde sulama yapılması, alanımızın yeşil ve canlı kalması açısından zorunludur. Sulamalar bölgelere ayrılmış şekilde bölüm bölüm yapılmakta olup park içerisinde bütün fıskiye sistemleri aynı anda açılamamaktadır. Mevsimsel olarak güneşin dik geldiği öğle saatlerinde sulamanın yeşil alana zarar verdiği ve sulamanın tamamlanmasının 18 saati kapsadığı göz önüne alındığında sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve alanımızın yeşil kalabilmesi için sulama saatleri bu şekilde düzenlenmiştir. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, ilginize teşekkür ederiz.

Soru Sahibi: yasin demirci - Cevaplanma Tarihi: 09.07.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.
Kış öncesinde yabani otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf,yaprak çürüntüsü,kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.
Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır.
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.