Uzmanına Sorun

Yıllardır evde plastik kutu içinde büyüttüğümüz kaplumbağamız var, parklardaki havuzda yüzenlerden. Artık çok büyüdü, evde kalması ona eziyet. Özgür kalması ve yüzebilmesi için bakılacağı ve arada ziyaret edebileceğimiz bir parkınıza verebilir miyiz? Göztepe ilk tercihimiz.

Merhaba Burçin Hanım, Müdürlüğümüz sorumluluk alanında Akvaryumlarımızda bulunan balıklar haricinde gölet, havuz ve parklarımızda canlı bulundurmamakta ve beslememekteyiz. Gölet ve havuzlarımızda yer alan canlılar, bölge ve çevre sakinleri tarafından bilgimiz dahilinde olmadan bu alanlara terkedilen canlılardır. İyi günler diliyoruz.

Soru Sahibi: Burçin Üner - Cevaplanma Tarihi: 25.07.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Kış öncesinde yabani otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf,yaprak çürüntüsü,kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.
Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.
Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır.