Uzmanına Sorun

Sayın Yetkili; Kadıköy ilçesi SahrayıCedit Mahallesi sakini olup, bulunmuş olduğum mevkide yer alan apartmanın yöneticisiyim. Apartmanın bahçe düzenlemesi için bahçe toprağına ihtiyaç duyulmakta olup, bu sebeple uygun ve güvenilir toprağı nereden temin edebilirim? Bu konu ile ilgili yardımınızı arz ederim. Saygılarımla,

Merhaba Lale Hanım, Belediyemiz iştiraklerinden İstanbul Ağaç ve Payzaş A.Ş. nin satış noktaları olan Bahçe Marketlerden Bitkisel materyal ve toprak temini yapabilirsiniz. İyi günler diliyoruz.

Soru Sahibi: lale öner - Cevaplanma Tarihi: 17.08.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.
Kış öncesinde yabani otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf,yaprak çürüntüsü,kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.
Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır.
Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.