Uzmanına Sorun

Sayın İlgili ve Yetkili Birime, Ben emekli İnş Mühendisiyim. Nebatat konusunda ilgim ve bilgim azdır. 60. Yıl parkına çok yakın oturuyorum. ŞİLE’de ufak bir sitede oturuyorum.Yönetim kurulundayım. 6-7 dönüm içinde çeşitli ağaçlar ve bir miktarda meyve ağacı var. Tabii boş alanlar çimle kaplı ayrımlar Lükstrümle..Piyasada serbest çalışan bir bahçevan vasıtası ile yıllık ilk bahar/sonbahar bakımlarını yaptırıyor arada ağaçların ilaçlaması 15-20 günde bir yapılıyor. Yaptığımız işlerin ne kadar doğru olduğu kullandığımız ilaçların ve dozajın yeterli olup olmadığı hususunda bir kaç sorum vardı.Cuma akşam üstü uğradım güvenlikçi Nagahan hanımın muhatap olacağını merkez binanızda idari personel olduğunu söyledi. Nagahan hanıma ulaşamadılar ve ben geri döndüm.İnternette çalışanlar sahifesine girdim şüphesiz konuya yakın elemanlarınızın olduğu gözüküyordu. benim gibi teknik destek isteyen bir vatandaşa destek verileceğini umuyorum.İletişim adresimi veriyorum. Telefon ederseniz on dakikada orada olabilirim. Saygılarımla Nurhan Motugan İTÜ-1954 İNŞ. Tel 05323124632

Merhaba, İletişim bilgileriniz ilgili personele iletilmiş olup, verdiğiniz telefon numarasından sizinle iletişime geçilecektir. İyi günler diliyoruz.

Soru Sahibi: NURHAN MOTUGAN - Cevaplanma Tarihi: 17.08.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.
Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır.
Kış öncesinde yabani otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf,yaprak çürüntüsü,kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.