Uzmanına Sorun

Sayın İlgili ve Yetkili Birime, Ben emekli İnş Mühendisiyim. Nebatat konusunda ilgim ve bilgim azdır. 60. Yıl parkına çok yakın oturuyorum. ŞİLE’de ufak bir sitede oturuyorum.Yönetim kurulundayım. 6-7 dönüm içinde çeşitli ağaçlar ve bir miktarda meyve ağacı var. Tabii boş alanlar çimle kaplı ayrımlar Lükstrümle..Piyasada serbest çalışan bir bahçevan vasıtası ile yıllık ilk bahar/sonbahar bakımlarını yaptırıyor arada ağaçların ilaçlaması 15-20 günde bir yapılıyor. Yaptığımız işlerin ne kadar doğru olduğu kullandığımız ilaçların ve dozajın yeterli olup olmadığı hususunda bir kaç sorum vardı.Cuma akşam üstü uğradım güvenlikçi Nagahan hanımın muhatap olacağını merkez binanızda idari personel olduğunu söyledi. Nagahan hanıma ulaşamadılar ve ben geri döndüm.İnternette çalışanlar sahifesine girdim şüphesiz konuya yakın elemanlarınızın olduğu gözüküyordu. benim gibi teknik destek isteyen bir vatandaşa destek verileceğini umuyorum.İletişim adresimi veriyorum. Telefon ederseniz on dakikada orada olabilirim. Saygılarımla Nurhan Motugan İTÜ-1954 İNŞ. Tel 05323124632

Merhaba, İletişim bilgileriniz ilgili personele iletilmiş olup, verdiğiniz telefon numarasından sizinle iletişime geçilecektir. İyi günler diliyoruz.

Soru Sahibi: NURHAN MOTUGAN - Cevaplanma Tarihi: 17.08.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.