Uzmanına Sorun

Kurtköy´de ikamet ediyorum site içersinde müstakil bahçe bunlar kim yaptırmak istiyorum park ve bahçeler müdürlüğü parasına mahsuben çim yapıyor mu illaki özel kuruluşlara mı başvurmak zorundayım

Sayın Nihat ÖZER, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak olarak yalnızca kamu alanlarına hizmet vermekteyiz. Söz konusu alan, özel mülk olduğundan, şahıs alanlarına hizmet veremiyoruz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Soru Sahibi: Nihat özer - Cevaplanma Tarihi: 04.09.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.
Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır.
Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.
Kış öncesinde yabani otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf,yaprak çürüntüsü,kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.