Uzmanına Sorun

sayın yetkili küçük çamlıcada sulama ilgili sizlere sorunlarımızı yazmak ihitiyacı duydum sabahları küçük çamlıcada yürüyüş yapan bizler sulama yapan görevli ve sistemden şikayetciyiz şöyle fiskeyeler 180 derece dönüyor ve bizim yürüyüş yaptıgımız yolu ıslatıyor bazen fiskeyeler bizleride ıslatıyor göremiyoruz bu sulama işini ecnebiler yapmış otomatik sistem ayarlıyorsunuz örnek gece saat 3de ayarlarsınız kaç saat sulama yapacaksanız ayarlarsınız ve kendiliginden otomatik kapanır şu andaki durum görevli suyu açıyor gidiyor saatlerce sulama yapıyor ve bizlerde magdur oluyoruz sular dere gibi akıyor boşuna toprak suyu emmiyor ve yüzeyde kalıyor her taraf su aluyor yollar su içinde kalıyor bizde yürüyüş yaparken ayaklarımız ve üzerimiz su içinde kalıyor görevlendirdiginiz kişiye durumu anlatıyoruz biz emir aldık suluma yapmak zorundayım diyor rica ediyoruz magduriyetimizi giderirseniz memnun oluruz küçük çamlıcıda yürüyüş yapan arkadaşlarım adına teşşekkür ederim saygılarımla

Sayın Necati AKIN, Küçük Çamlıca Korusundaki sulama tesisatı ile alakalı olarak alanda görev yapan ekiplerimiz ile görüşülmüş olup, gerekli spring ayarlarının ve kontrollerinin yapılması sağlanacak olup, sulama saatleri ile alakalı olarak gerekli düzenlemeler yapılması konusunda ekiplerimiz bilgilendirilmişlerdir. İstanbul’a katkınız, işbirliğiniz ve nezaketiniz için teşekkür eder, olumlu ve olumsuz eleştirilerinizin kurumumuzu geliştirme fırsatı olarak değerlendirildiğini belirtmek isteriz.

Soru Sahibi: necati akın - Cevaplanma Tarihi: 18.09.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.