Uzmanına Sorun

Merhaba.Ben, 60. yıl Göztepe parkında bulunan,GÜL BAHÇESİ bölümüne niçin sahibi tarafından tasması ile gezdirilen köpeklerin girmesinin yasak olduğunu merak ediyorum.parkın iki giriş kapısının birinde herhangi bir bildirim yoktu ve köpeğimle parka giriş yaptım..Bir görevli gelerek yasak olduğunu ve çıkmamızı söyledi.yasağın nedenini sorunca şaşırdı ve cevap veremedi.gerçekten park içinden olan diğer girişe bakınca yasak levhasını gördüm ve çıktım.Şimdi neden herkese ve sokak kedi ve köpeklerinin girişine açık olan bir bahçenin tasma ile gezdirilen köpeğime kapalı olmasının mantıklı ya da açıklanabilir nedenini öğrenebilirsem çok sevineceğim.SAYGILAR...

Sayın Seden ÇAYLI, Göztepe 60. yıl parkı konsept parklarımızdan olup barok tarzda tasarıma sahip Gül Bahçesi de içerisinde çeşitli türlerde özel gülleri barındıran ve bakımları özel olarak yapılan alanlarımızdandır. Gül bahçesi içerisine giren tasmalı /tasmasız köpekler gül parterlerinin içlerine idrar ve dışkılarını yapmakta ve bu durum güllerde ciddi kurumalara sebep olmaktadır. Bu kapsamda gül bahçesine köpek girişleri tarafımızca yasaklanmış olup gül bahçesinin her iki girişinde de köpek ile girilmemesi konulu tabela bulunmaktadır. Sahipsiz köpeklerin alana girişi tespit edildiğinde ise güvenlik görevlilerimizce alandan çıkarılmaktadır. Anlayışınız için teşekkür eder, İyi günler dileriz.

Soru Sahibi: SEDEN ÇAYLI - Cevaplanma Tarihi: 04.11.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.