Uzmanına Sorun

Merhaba Maltepe / Yalı Mahallesi apartman yöneticisiyim.Apartmanımızda yaşlımız çok ve evde oturmaktan sıkıldılar artık.Bahçede oturmak için bank istiyorlar.Eğer olursa 2 tane eski model banklardan bahçemize talepte bulunmak istiyoruz.

Sayın Emrah Görmüş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak kamu alanlarına hizmet vermekteyiz. Özel mülkler konusunda ilçe belediyesine başvurulması gerekmektedir. Sağlıklı günler diliyoruz.

Soru Sahibi: Emrah Görmüş - Cevaplanma Tarihi: 13.05.2020

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Kış öncesinde yabani otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf,yaprak çürüntüsü,kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.
Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır.
Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.