Uzmanına Sorun

Merhabalar, Kadıköy´de oturduğum apartmanda fazlasıyla büyük ıhlamur ağaçları mevcut, açık otoparkımız var ve arabalar hep yapış yapış oluyor. Bu ağaçları budama imkanımız var mı? Belediye´nin böyle bir hizmeti varsa bu hizmetten yararlanabilir miyiz?

Sayın Hasan EKŞİ, İBB olarak yalnızca kamu alanlarına hizmet vermekte olup şahıs alanlarına hizmet verme sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Söz konusu ağaç özel mülkte olduğundan bu tür hizmetler için, bağlı bulunduğunuz İlçe Belediyesine baş vurmanız gerekmektedir. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz...

Soru Sahibi: Hasan Ekşi - Cevaplanma Tarihi: 06.09.2020

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.
Kış öncesinde yabani otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf,yaprak çürüntüsü,kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.
Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır.