Uzmanına Sorun

İyi günler biz 130 kişilik bir grupla fetih pasa korusu ormanlık alanındanfaydalanmak iistyoruz.yycek getirimi nasıl olur buna izin verilirmi ayrıca izin almak gereklimi nereye basvurmaliyiz yardımcı olurmusunz

Sayın Betül BAŞ, İBB Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında bulunan park, yeşil alanlar, korular ve kent ormanlarının çeşitli sosyal aktiviteler amacı ile kullanımlarının talep edilmesi halinde talep sahipleri başvurularını öncelikli olarak Başkanlık Kurumsal İletişim ve Reklam Koordinatörlüğüne yapılması gerekmektedir.Kurumsal İletişim ve Reklam Koordinatörlüğünün izin vermesi halinde talep edilen sosyal aktivitelere müsaade edilecektir. İyi Günler Dileriz...

Soru Sahibi: betül baş - Cevaplanma Tarihi: 09.05.2015

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.